Zbiórka na wymianę nagrobka Milaszewskich

Krotoszyński Urząd Miejski od lat odnawia groby wojenne oraz mogiły usytuowane w kwaterze wojskowej naszego cmentarza parafialnego. Na dużą część tych działań pracownicy magistratu pozyskali środki zewnętrzne – z Urzędu Wojewódzkiego i Marszałkowskiego.

Niestety są też groby, których ze względu na przepisy nie można remontować z publicznych środków – to m.in. groby wielu powstańców wielkopolskich – o te od lat dbają miejscowi kibice Lecha Poznań, organizując zbiórki publiczne w okresie Wszystkich Świętych.

Takim grobem jest też mogiła państwa Milaszewskich – bohaterskiego małżeństwa, które związało swoje życie z Krotoszynem.

https://zrzutka.pl/z/milaszewscy1

zdjęcie nagrobek bohaterów

Dzięki pracy Łukasza Cichego z Krotoszyn naszemiasto.pl wiemy, że:

Marianna Milaszewska z d. Gierałtowska urodziła się 25 marca 1906 r. w Nasielsku na Mazowszu, jako córka Bronisława Gierałtowskiego i Stefanii z d. Kalwasińskiej. W okresie II wojny światowej włączyła się w działalność konspiracyjną w strukturach Armii Krajowej, gdzie przyjęła pseudonim „Zasada”. Wzięła udział w Powstaniu Warszawskim będąc łączniczką pomiędzy Armią Krajową a Armią Ludową. Była także sanitariuszką szpitala polowego „Omega” na Alejach Jerozolimskich. Zmarła 17 sierpnia 1989 r. (choć krotoszyński Grobonet podaje błędną datę 7 sierpnia).

Jej mąż Marian Milaszewski urodził się 2 lutego 1903 r. Martynowie Nowym w województwie stanisławowskim, dziś na Ukrainie, jako Marian Pitka, syn Wilhelma Pitki i Marceli z d. Rodzeń. Ukończył Gimnazjum w Przemyślu. 1 listopada 1918 r. jako 15-latek wstąpił do grupy powstańczej
w Przemyślu, z której sformował się 8 Pułk Strzelców. Wziął udział w wojnie polsko-bolszewickiej
i w 1924 r. został zwolniony do rezerwy z 15 Pułku Artylerii Lekkiej. W 1922 r. został awansowany do stopnia podporucznika, a w 1924 – porucznika. W okresie międzywojennym pracował jako kupiec.
31 sierpnia 1939 r. został powołany do kolumny samochodowej w Warszawie jako dowódca taborów ciężkich. W październiku 1939 r. udał się do Francji. We Francji (Les Sables d’Or) odbył kurs oficerów artylerii od 27 listopada 1939 r. do 2 lutego 1940 r., a po jego ukończeniu służył w 2 Pułku Artylerii Lekkiej jako dowódca plutonu,  i wziął udział w obronie Francji w 1940 r. 20 czerwca 1940 r. został razem z całą dywizją internowany w Szwajcarii (Melchnau, Metzingen, Henniez i Burgdorf). W okresie wojny został odznaczony Krzyżem Walecznych oraz Krzyżem Zasługi, a także otrzymał dwie pochwały od dowódcy dywizji. Pod koniec 1945 r. lub na początku 1946 r. wrócił do Polski i osiadł przy
ul. Zdunowskiej w Krotoszynie, gdzie już mieszkali jego rodzice. Później zmienił nazwisko – możemy się tylko domyślać, że jako żołnierz Polskich Sił Zbrojnych na Zachodzie był szykanowany przez władze ludowe. Zmarł 24 czerwca 1989 r. Małżonkowie spoczęli na krotoszyńskim cmentarzu.

Ponieważ ich rodziny w Krotoszynie już nie ma, o grób małżeństwa od czasu do czasu dbają mieszkańcy miasta, którym nie jest obojętne miejsce spoczynku polskich bohaterów.

Z inicjatywy tychże mieszkańców i pod patronatem Burmistrz Krotoszyna Natalii Robakowskiej oraz księdza prałata Aleksandra Gendery stowarzyszenie Centrum Krotoszyńskich Inicjatyw 1 sierpnia 2024 r. o godzinie 17:00, w 80. rocznicę powstania warszawskiego, utworzyło zrzutkę na wymianę nagrobka https://zrzutka.pl/z/milaszewscy1 .

W imieniu inicjatorów prosimy o finansowe wsparcie ww. inicjatywy poprzez wpłatę na stronie zrzutka.pl lub bezpośrednio na konto CKI z dopiskiem „Darowizna – nagrobek Milaszewskich”:

Centrum Krotoszyńskich Inicjatyw (nr KRS 0000013979, z siedzibą przy ul. Zdunowskiej 12
w Krotoszynie, nr konta bankowego 51 8410 0003 2001 0004 6255 0004).

Przekazane przez Państwa środki wykorzystane będą na nowy nagrobek państwa Milaszewskich.

Stwórzmy razem oprawę tego miejsca godną Bohaterów
zdjecie flaga Polski